3 Haziran 2013 Pazartesi

Gezi Parkı: Etki

Başbakan Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimleri öncesi partisinin İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği toplantısında, Taksim Meydanı’nı yeniden düzenleyeceklerini açıkladı.

Buna göre şu anda Gezi Parkı olan alan Sultan 3. Selim zamanında inşa edilen Topçu Kışlası’na dönüşecek, Taksim ve çevresindeki tüm trafik de yeraltına indirileceği açıklandı. Erdoğan, Taksim Gezi Parkı’nın yerinde bulunan, ancak 40’lı yıllarda yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edeceklerini açıkladı.

Mayıs 2013

Başbakan Erdoğan proje ile ilgili geçtiğimiz nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Topçu Kışlası'nın AVM ve rezidans olarak faaliyet göstereceğini açıkladı. Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada  “O zaman ne dedik, ‘olacak’ dedik, şimdi oluyor. Bu tabi kışla olmayacak. AVM, belki rezidans olarak hizmet görecek.” Şeklinde konuşmuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin finanse ettiği Taksim Yayalaştırma Projesi ihalesini 51 milyon 555 bin TL bedelle Kalyon İnşaat kazanmıştı. Geçtiğimiz yıl 23 Ağustos’ta yapılan ihaleye 11 firma katılmıştı. Kalyon İnşaat, 3. havalimanı işletmesini üstlenen konsorsiyumda da yer alıyor.

Demokraside söz hakkı:

31.05.2013 saat 05:00

Gezi Parkı'nda ağaç kesilmesin diye günlerdir nöbet tutanlara polis bugün sabah 05:00'den itibaren biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. 

31.05.2013 saat 10:30

Ve ortalık savaş alanına döndü... 

Tahrikler:

"Biz birkaç tane çapulcunun, o insana gelip meydana gelip halkımızı tahrik etmesine seyirci kalmayız. Çünkü bu millet bize reyini verirken tarihimize sahip çık diye verdi.
Şimdi biz 300-500 kişi oraya gitti diye köprü inşaatını mı durduralım? Bunlar tünellere tüp geçitlere de karşı çıktılar. Bunların cibilliyetinde bir taş taş üstüne koymak yok. "
Bir dönemi(Cumhuriyet ve Atatürk ) İnkar  

"AKM inşallah yıkılacak. 
Evet cami de yapacağız.  Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten. 

Kosova’nın Dragaş bölgesinde yaşlı bir amcamızın TİKA temsilcilerine söylediği sözleri paylaşmak istiyorum. Diyor ki “Hoşgeldiniz. Ama niye bu kadar geç kaldınız? 1912’den beri sizi bekliyoruz diyor”  " 

 Nasıl bir zihniyet?

MİLLİ Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul’da Taksim Gezi Parkı olaylarını değerlendirirken: 
 "Bu olaylar, iktidar olarak ne kadar başarılı ve becerikli olduğumuzun bir göstergesi. Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi, 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan birbirinden çok farklı kesimleri grupları fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk" dedi.
Gezi parkı olayları sürerken başbakan diyor ki:

"Bunların ufku filan yok. Bu çatının altında mezbahanede değil modern bir haliç kültür merkezinde birlikte sizinle kongreyi yapıyoruz. Nice aileler birleştiriliyor, uluslararası kongreler yapılıyor. Bakın nereden nereye geldik? 

"Taksimle ilgili de bizler, bütün kamuoyu araştırmamızı yaptık ve adımlarımızı da ona göre attık. Zaten orada böyle bir eserin olduğunu görmek, Taksim Kışlasını CHP zihniyeti yıktı. Taksim stadı olarak kullandı. İnönü stadyumu olarak kullanılan yer de Dolmabahçe sarayının ahırları vardı. Orayı yıkıp stadyumu yaptılar. Bunlara sesi çıkmayanların orada sökülen 12 tane ağaca bu şekilde tepkilerini, ideolojik bazlı olarak ben ifade etmek istiyorum. "Kastamonu’nun İnebolu ilçesi Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Küpoğlu (30), Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle eylemcilere twitterdan tepki göstererek, “Taksim Gezi Parkı’ndan sonra Anıtkabir'i de yıkarız elhamdülillah” dedi.      

Gözdağı:

Başbakan diyor ki:
"Şu anda evlerinde bizim zorla tuttuğumuz bu ülkenin en az yüzde 50’si var. Ve biz onlara diyoruz ki ‘aman sabırlı olun.’ "

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 5 gündür Taksim Gezi Parkı için eylem yapan direnişçilere twitter'dan, "Vallahi sizi bir kaşık suda boğarız" dedi. 

İktidar yalakası Medya yalanları:
"Gezi Parkı adı altında toplanan eylemciler, dükkanları yağmaladı, bankalara ve ATM'lere saldırdı. Bununla yetinmeyip özel araç ve belediye otobüslerini de ateşe verdi."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder