24 Ekim 2016 Pazartesi

Hayatını çöpe atma

Laf, laf, laf. Kelimeler, cümleler, alıntılar, teselli bollukları  ve örtülü gerçekler. Hayat bunlar dahil daha birçok iğrençlikten ibaret. Hayat, akla gelen gelmeyen herşeyin toplamı.  Kazanan olduğunu sanırsın ya, son nefesinde  uyanırsın.   Zamanı geri alamamak, tarifsiz bir azap olmalı. Kaybedenlerden biri misin?..
Şimdi.
Yaşıyorsun. Sıradan veya ayrıcalıklı.   Yüreğin tarifsiz kıpırtılara teslim, ya da onlara hiç aldırmadan nefes alıyor, veriyorsun.  Seçim senin. "Öyleyim ben", talihsiz bir söylev.  Sen, ne istersen O' sun. Sen, öğretilmişlik, yaşanmışlık olabilirsin. Sen, hayatı anlamak istediğin gibi anlayıp, görmek istediğin gibi görüp, duymak istediğin gibi duyabilirsin;seçim senin. Oysa sen, sorgulayabilirsin, o  yeti var sende. Öğrendiklerini, duyduklarını, gördüklerini mantık süzgecinden geçirebilirsin. Aklını unutursan, mantığına kapatırsan tüm kapıları, yüreğini susturursan... sen yoksun. Adına karar verilsin, sana korku ile hükümdarlık edilsin izin verdiğinde, sen yoksun.   Yoksun.

İyi olmaktan vazgeçersen, tevazundan utanırsan, erdemlerini hiçe sayarsan, ruhunu öldürürsün.  Yine yok olmak olur kaderin. Ki kaderin taşları çoktan döşenmiştir. O patika sadece sana dair;  uçurumlar, dağlar, yemyeşil vadiler, karanlık ormanlar geçilmeli. Akıl  ve mantıktır senin rehberin, ne para, ne pul... Anlamadın mı hala, bu hayatın  ganimeti sensin.
Duvarlar olacak aşamadığın, tökezleyip düşersin, olsun, seni ayağa kaldıran yüreğin olsun yeter. Hırsına yenilirsen, unutma,  masum kalmazsın...
Ne olursa olsun, ömrünü çöpe atma. Oku, güzel kardeşim. Benzerin ile savaşmak, galip gelmek, güçlü olup hükmetmek için değil hayatta kalabilmek için oku. Matematik, kimya, fizik, tarih, coğrafya oku. Konuş, paylaş çıkmazını, çaresizliğini saklama, o senin değil, sahiplenme onu. İnsan olmanın hakkını ver.  Kıyaslama kendini, unuttun mu: senden biri daha yok bu dünyada...
Aldanma güzel sözlere, yüreğine Aşk'dan başka, kimsenin  dokunmasına izin verme.  Son nefesini vermeden uyan.

eylül


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder