6 Kasım 2012 Salı

Tohumlarımızın Nesli Tehlike Altında!

Binlerce yıllık tarım geleneğini barındıran Anadolu topraklarında yetişen yerli tohumlar yaşamın sürekliliğini temsil ediyor.

Atadan kalma tohumlarımız;

* Lezzetli ve sağlıklı gıdaların temini için birer genetik hazinedir
* Binlerce yıldır değişen koşullara uyum sağlayarak günümüze ulaşmayı başarmış numunelerdir
* Tarımsal biyoçeşitliliğin önemli bir parçası ve yaşamın sürdürülebilirliğinin olmazsa olmazıdır
* Dışarıya bağımlı kalmaksızın ülkemizin gıda güvenliğinin teminatıdır

Ancak bugün Anadolu’ya özgü yerel tohum çeşitliliğimiz yok oluyor. Tek seferlik, ticari tohumların egemenliği nedeniyle gıdamızın ve geleceğimizin güvencesi yerli tohumların nesli tehlike altında! Yeryüzünde zengin çeşitlilikteki yaşamı sürdürebilmek, atalık tohumlarımızı gelecek kuşaklara aktarmamıza bağlı.TOHUM TAKAS AĞI, yüzyılların bilgisini taşıyan yerli tohumlarımızın korunup yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Adım Adım Oluşumu desteğiyle yürüttüğü TOHUM TAKAS AĞI KAMPANYASI’na destek olarak,

* Anadolu’nun dört bir yanındaki ekolojik çiftliklerde yerli tohumların çoğaltılarak paylaşılmasını sağlayacak;
* Bu toprakların yüzlerce yıllık bereketinin, lezzetinin, besin zenginliğinin ve kültürünün gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için sağlam patikalar oluşturacaksınız.

Verdiğiniz desteğin her kuruşu binlerce yeni tohuma dönüşecek...

Kredi kartı ile bağış yapmak istiyorsanız: https://www.bugday.org/portal/BagisAdimAdim.php

EFT/havale yoluyla bağış yapmak istiyorsanız:
Alıcı Adı: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
Garanti Bankası Karaköy Şubesi - Şube No: 400
Hesap No: 6295240
IBAN No: TR67 0006 2000 4000 0006 2952 40

www.bugday.org - www.yasasintohumlar.org
facebook.com/BugdayDernegi
twitter.com/BugdayDernegi
Twitter paylaşımlarınız için hashtag: #YasasinTohumlar
Bir bumads sosyal sorumluluk içeriğidir.

2 yorum:

 1. Eylül'cüğüm sadece destek, maddi yardım yetmez, asıl siyasi olarak gdo'lu tohum ithalatının kesinlikle SON verilmesi gerekir. Bu gdo tamamen aldatmaca, tamamen Amerikan Cargill, Montanso veya Montasano (şu anda ikinci ismi doğru hatırlamıyor olabilirim)gibi DEV tohum şirketlerinin zenginleşmesi amaçlı. O şirketler domates mi ekecek çiftçi tohumun PATENTİNİ ALIYOR ( tıpkı bir şarkıcının, bestecinin bir şarkının telif hakkını alması gibi)tohumu büyük paralarla alıyor çiftçi, ekiyor güzel ama bu tohumlar GDo'lu olduğu için bir bakıyor mesela pamuk mu ekti? Yerli tohumdan 30 misli daha çok su istiyor!!!Daha fazla böcek ilacı kullanması gerekiyor! Böcek ilacını nereden alacak? Yine aynı firma satıyor!!!(Çok pahalıya tabii)dahası ertesi yıl yeniden tohum alıp ekmesi gerekiyor kendiliğinden çıkmıyor her yıl böyle böyle tabii para yok bankalara borçlanıyor!!Kuraklık vs. pamuk fiyatı, mısır fiyatı düşünce zarar ediyor, borçlarını ödeyemiyor, Hindistan'da 200.000 çiftçi 1997-2009 arasında intihar etmişler. Sırf bankalara borçlarını ödeyemedikleri için...üstelik bu gdo'lu tohumlar rüzgarla başka tarlalardaki tohumları da dölleyip onların da genetiğini bozuyor! Sonuçta sürekli YABANCI tohum firmasına mahkum oluyorsun, ya büyük paralarla alacaksın, ya çiftçilikten vazgeçeceksin sonunta tarım bitecek..her sebze, meyve başka ülkelerden almak zorunda kalacaksın. Zaten bu firmanın sloganı da şuydu:
  Tüm dünya bizim tohumlarımızı kullanacak.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. unuttum az önceki yorumuma ekliyorum:
  Cargill' in Türk ortağı kim dersin? Ülker !!! Tayyip'in ve şimdilerde Tayyip'in oğlunun ortağı..

  YanıtlaSil